„ Zdolne to były szelmy, te Kossaki „ (cytat Tadeusza Boya Żeleńskiego). Spotkanie 05-11-2016r.
Gawęda Krzysztofa Nawrota
Opracowała: Halina Główkowska
Prowadzący gawędę pan Krzysztof zaprosił do współpracy panów Lecha Skawińskiego z akordeonem, pana z muzeum obsługującego sprzęt elektroniczny, by muzyką i plikami obrazów urozmaicić odbiór gawędy. Rodzina Kossaków posługiwała się herbem KOS oraz tytułem hrabiowskim.
Byli wśród nas-Spotkanie 29-10-2016r
Opracowała: Bogda Matachowska „Nie całkiem odchodzę” (Horacy)
W przededniu Zaduszek w dniu 29.10.2016r spotkanie w Klubie miało na celu wspominanie osób, które były związane z Klubem a nie tak dawno odeszły.
Na wstępie na ekranie pokazują się zapalone znicze a na ich tle dobrze nam znane postacie o których będziemy dziś mówić, słychać cichą nastrojową muzykę.
Chrzest Polski - prelegent ks dr Andrzej Kwaśniewski.Spotkanie dnia 15 października 2016r.
Opracowała: Halina Główkowska
Bieżący rok jest bogaty w ważne dla Polski wydarzenia. Czcimy 1050 rocznicę chrztu św. Mieszka I księcia Polski. Jest mało źródeł pisanych dotyczących jak wyglądało to wydarzenie. Wiemy, ze przybyła Dobrawa, księżniczka czeska, ostatnia ochrzczona księżniczka w Europie, do Wielkopolski , by oddać swa rękę Mieszkowi I w roku 965. Przebywała w Polsce przez rok, pełniąc misję misjonarki wobec księcia. Uczyła go czym jest wiara w Boga i Jezusa Chrystusa i jak osiągnąć łaskę wiary.
Powyższe spotkanie odbyło się 10 września 2016 r. Niemcy napadli na Polskę 1 września 1939r.i pan Janusz 16 letni harcerz dokumentował starannie to co widział i przeżywał. Dzięki tym notatkom wiele spraw i wydarzeń przedstawił nam. Za to jesteśmy mu głęboko wdzięczni bowiem jest to historia żywa. Znamy już wcześniej przedstawiony pobyt Hitlera w Kielcach. A teraz historia ruchu oporu w Polsce.
„Życie to jest teatr „ – Edward Stachura
Spotkanie w dniu 8 października br poświęcone było tragicznemu poecie młodego polskiego pokolenia – Edwardowi Stachurze – zwanym STED-em. Zostało ono przygotowane przez Grupę Teatralnych Przyjaciół w składzie: Lidia Dębska, Halina Główkowska, Teresa Homik, Janusz Kubara (+ oprawa muzyczna i techniczna) , Marianna Kula, Basia Olszowy (+ scenariusz i reżyseria).
Migawki z Czech
Kielce dn.8.10.2016
Teresa Janecka
W pierwszą sobotę października nasza koleżanka Basia Kowalczyk podzieliła się wrażeniami z ciekawych miejscowości w Czechach.
Skały Adrszpaskie - bardzo malownicze przejścia przez głębokie i skaliste wąwozy, oraz rozległe labirynty. To piękny teren złożony z licznych strzelistych skał zbudowanych z piaskowców i uformowane w konkretne formy np: dzban, ząb, komin cukrowy, mysia dziura, kochankowie itd.
III klatka w mojej kamienicy
Kielce dn.29.09.2016
Opracowała:Bogda Matachowska
Ten tajemniczy tytuł wyjaśniła nam w dniu 24.09.2016r p doktor Amelia Dziubińska.
Owa kamienica została wybudowana w 1935r, w 1937 sprzedana Hucie Ludwików i znajduje się przy ulicy Paderewskiego 7 (róg ulicy Wspólnej). Miała 4 piętra (w III klatce 3), znajdowały się tam eleganckie mieszkania głównie dla kadry technicznej fabryki.
Sienkiewicz jakiego nie znamy.
Kielce dn. 15.09.2016
Opracowała: Bogda Matachowska
W dniu 17 września 2016r kustosz Muzeum Narodowego w Kielcach "Pałacyk H. Sienkiewicza w Oblęgorku" p. Lidia Putowska opowiedziała nam o pisarzu, o którym nie wszystko wiemy. Henryk Sienkiewicz (ur.5.05.1846r Wola Okrzejska – zm.15.11.1916r Vevey Szwajcaria) to pisarz, publicysta, działacz społeczny, laureat nagrody Nobla. Żył w konkretnych czasach i pisał zgodnie z zapotrzebowaniem ówczesnego społeczeństwa, był pisarzem na trudne czasy.
Groch z kapustą - Turcja cz.2
Kielce dn.10.09.2016
Opracowała: Bogda Matachowska
W dniu 3 września 2016r Barbara Chmielewska nawiązała do swej prelekcji z dni 9.04.2016r pokazując i opisując dalszą swą podróż po Turcji. Była to m.in. Alanya, Antalya i inne ciekawe miejsca jak karawasejandy (zajazdy).